Ana Sayfa

Fizibiliteler

Kitaplar

Galeri

İletişim

 
 
 

FİZİBİLİTE NEDİR:

FİZİBİLİTE, KISACA YAPMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ BİR İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE BU İŞİN BU GÜNKÜ PİYASA KOŞULLARINDA GELİR VE GİDER KALEMLERİNİN AYRINTILI VE HER KESİN ANLAYACAĞI BİR DİLDE YAZILI HALE GETİRİLMESİDİR.
ÖZELLİKLE HAYVANCILIK YAPMAK İSTEYEN YATIRIMCILARIMIZ DÜŞÜNDÜKLERİ SÜT İNEKÇİLİĞİ, BÜYÜKBAŞ BESİCİLİK, KÜÇÜKBAŞ BESİCİLİK, DAMIZLIK KEÇİ YETİŞTİRİCİLİĞİ, KOYUN YETİŞTİRİCİLİĞİ, YUMURTA TAVUKÇULUĞU KONULARINDA NEREDEN BAŞLAMALARI GEREKİR.
DÜŞÜNDÜKLERİ HAYVANCILIK KONUSUNUN BU GÜNKÜ PİYASA KOŞULLARINDA KENDİLERİNE NE KADAR GELİR GETİRECEĞİNİ, DEVLETİN HAYVANCILIK KONUSUNDA VERDİĞİ DESTEKLERİ, HAYVANCILIK KREDİLERİNİN SON DURUMLARINI KISACASI DÜŞÜNDÜKLERİ HAYVANCILIK YATIRIMLARININ FİZİBİLİTELERİNİ BİZE HAZIRLATABİLİRLER.

HAYVANCILIK FİZİBİLİTELERİ
Ülkemizde yaygın olarak hayvancılık yapmak isteyen yatırımcılarımızın yatırım yapmayı düşündüğü süt inekçiliği, büyükbaş besiciliği, koyun yetiştiriciliği, kuzu besisi, keçi yetiştiriciliği, kurbanlık hayvan besisi yumurta tavukçuluğu gibi konularda yeterince teknik araştırma yapmadan günün koşullarında hayvancılık yatırımlarının gelir ve giderlerini yıllar itibarı karlılık fizibilitesini görmeden işe başlamaları yapılan yanlışların en büyüğüdür.

BÜYÜKBAŞ HAYVAN KARLILIK FİZİBİLİTELERİ
Büyükbaş hayvan yetiştiricilik fizibiliteleri kendi aralarında hayvan ırkının verim özelliklerine göre farklı guruplara ayrılır.
Holstein ırkı süt inekçiliği fizibilitesi öncelikle süt verimi öncelikli olan bir fizibilitedir. et verimi ikinci plandadır.simental ırkı yetiştiricilik ve angus ırkı süt inekçiliği fizibilitesinde öncelik et verimi olmalıdır.Çünkü özellikle angus ırkı dişi hayvanın süt verimi çok düşük olup angus fizibilitesinde esas olan doğacak olan erkek yavrularının besisidir.
Hazırlatmayı düşündüğünüz büyükbaş hayvan fizibilitelerinde ırk faktörleri çok önemli olup her ırkın karlılıkları arasında çok büyük farklar vardır.
Irklar arasındaki farklılıklarda yem tüketimleri de farklı olacağından fizibiliteside farklı karlılık sonuçları verecektir.
Aynı şekilde büyükbaş hayvanların besisinde ırk faktörleri fizibilite de karlılıkları farklı yapar. holstein ırkının erkek dana besisi ile simmental ırkının veya angus ırkının erkek dana besisi yem tüketimleri, günlük canlı ağırlık artışları birbirinden çok farklı olduğu için besi süreleride aynı olmadığı için besideki karlılık oranları ve fizibilite sonuçları farklı olur.
Büyükbaş erkek dana besi fizibilitesi hazırlanırken devletin hayvan başına verdiği destek var ise belirtilmeli, besi için tarımsal krediler varsa fizibilite hazırlanırken belirtilmelidir.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KARLILIK FİZİBİLİTELERİ
Küçükbaş hayvanlarda büyükbaş hayvanlardaki gibi ırk özellikleri yapılacak olan fizibilitelerin karlılığını farklı kılmaktadır.
Kıl keçi yetiştiricilik fizibilitesi,saanen keçi yetiştiricilik fizibilitesi,Halep keçi yetiştiricilik fizibilitesi,maltız keçisi fizibilitesi verim özelliklerinden dolayı farklı sonuçlar verir.
Yapmayı düşündüğünüz hayvancılık türü için öncelikle yetiştiricilik yapacağınız bölgeye uygun ırk seçimini yaptıktan sonra düşündüğünüz kapasite de işletme fizibilitesini yaptırın. yaptırdığınız fizibilite ile bu işin gelir ve giderlerini ayrıntılı olarak yıllar itibarı ile görmeniz ve geleceğinizi planlamanız daha kolay olacaktır.
Özellikle kuzu besisi fizibilitesinde fizibilite hazırlanırken hem kurbana yönelik fizibilite olmalı hem de kesime yönelik fizibilite olmalı ve kuzu besisinde karlılığın kaç baş besi yapılarak elde edileceği fizibilite de belirtilmelidir.

B-10.000 ADET YUMURTA TAVUK FİZİBİLİTESİ

 

 

 

SÜREKLİ GÜNCELLENEN HAYVANCILIKTA KARLILIK ANALİZLERİ VE FİZİBİLİTELERİ

1-SÜT İNEKCİLİĞİ FİZİBİLİTELERİ
A- ..25 Baş holstein ırkı 7 yıllık fizibilite
B- ..50 Baş holstein 5-7 yıllık fizibilite
C- 100 Baş holstein 7 yıllık fizibilite
D- 500 Baş holstein 7 yıllık fizibilite
E- 100 Baş angus ırkı fizibilitesi
F- 100 Baş simental ırkı fizibilitesi
 
2-SAANEN KEÇİ FİZİBİLİTELERİ
A- ..50 Baş saanen keçi fizibilitesi
B- 100 Baş saanen keçi fizibilitesi
C- 200 Baş saanen keçi fizibilitesi
D- 500 Baş saanen keçi fizibilitesi
E- 100 Baş halep keçi fizibilitesi
 
3-KOYUNCULUK FİZİBİLİTELERİ
A- 100 Baş romanov koyun fizibilitesi
B- 100 Baş kıvırcık koyun fizibilitesi
C- 100 Baş merinos koyun fizibilitesi
D- 100 Baş ivesi koyunu fizibilitesi
E- 100 Baş acıpayam koyunu fizibilitesi
 
4-BESİ FİZİBİLİTELERİ
A- 100 Baş besi danası fizibilitesi
B- 100 Baş kuzu besisi fizibilitesi
 
5-KANATLI FİZİBİLİTELERİ
A- Bıldırcın Fizibilitesi
B- 10.000 Adet yumurta tavuk fizibilitesi


 
 
       
Copyright © saanenbesi.com